Kombi Su Basıncı Düşüyor

Kombi su basıncı düşüyor diye şikayet ediyorsanız muhtemelen kombi tesisatınızda bir sorun vardır ve bir tesisat şirketine danışmanız gerekmektedir. Kombilerin su basınçları bazı durumlarda düşer ve bunun sonucu olarak kombiler kapanarak kendilerini güvende tutarlar.

Kombi su basıncı düşüyorsa bunun en temel sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Tesisatta herhangi bir kaçak varsa
  • Su dolma ya da kalorifer vanalarında bir sorun varsa
  • Kombiniz yeteri kadar su almıyorsa
  • Uzun süre kullanılmadığı için tesisat boruları hava yaptıysa

Öncelikle kombilerde olabilecek su kaçağı sorunlarından bahsedelim. Su kaçağı evdeki birçok tesisat borusunda olabileceği gibi kombinin tesisat borularında da olabilir. Böyle bir sorunla karşılaşıldığında hemen bir tesisat şirketi ile görüşülmelidir. Kombiniz su kaçırdığı zaman genellikle etrafa su damlar ve bu şekilde anlaşılır. Kombinize su kaçağı sorununda gerekli olan su miktarı dolmaz bu nedenle de kombi su basıncı düşer. Kombilerin normalde basınç değeri 1,5 bar olarak bilinmektedir, bar su basıncı birimi olarak geçer. Eğer böyle bir sorun olursa, su tesisatçıları teknolojik cihazlar ile kırmadan su kaçağı tespiti yapabilirler. Su kaçağı tespit edilirse, bazı kimyasal solüsyonlar ile kolayca kapatılır ve sorun ortadan kalkmış olur. Kombinizin su basıncı, su kaçağı kapatıldıktan sonra normale döner ve kombiniz çalışmaya devam eder.

Kombilere bağlı olan birçok vana bulunmaktadır. Bu vanalar kombi ve tesisat arasındaki bağlantıyı sağlar. Eğer kombinize bağlı su dolma ya da kalorifer vanalarında bir sorun varsa bu da kombi su basıncının düşmesine neden olmaktadır. Bu durumda da yine tesisat şirketlerine bağlı su tesisatçıları kolayca vanalardaki sorunu tespit eder ve bu sorunun çözülmesi için uğraşır. Eğer çok büyük bir sorun varsa vanalar değiştirilebilir. Vanalardaki sorun çözüldükten sonra da yine aynı şekilde kombinize gerekli olan su dolar ve su basınç değeri normale döner.

Kaçak ya da vana arızaları kombinizin yeterince su almamasına neden olur. Kombi su basıncı düşüyorsa muhtemelen bu sorunlardan biri olmuştur. Son olarak uzun süre kullanılmadığı zaman borular hava yapabilir. Bu da suların tam dolmamasını ve kombinin su basıncının düşmesini sağlar.

Tıkla ARA : 0551 231 83 55